21 Nis 2015

John Lennon'un unutulan ilk aşkı; çizimleri


Önemli bir avukat görüşmesi vardı ve tüm zaman boyunca onlar konuştu, Lennon ise sadece bir şeyler karalıyordu. Avukat geldi ve Lennon'a ne yaptığını sordu. Lennon, bu çok güzel çizimi yapıyordu. Avukat da "Peki, alabilir miyim onu?" diye sordu. Lennon da "Elbette!" diye karşılık verdi. 

Klasik John işte.

Efsanevi şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve barışın simgesi John Lennon'un çizimlerini hiç gördünüz mü? Yoko Ono, Huffington Post'a Lennon'un çizim tutkusunu anlattı.


Çizimler basit; genelde siyah beyaz... Diğerleri renk sıçramaları ile vurgulu. Bir bulutun üstünde oturarak hayatta olmanın sıradan ve büyülü anlarını Yoko ile tasvir ediyorlar.


Ono, Lennon'un tarzından şöyle bahsediyor: "Onun yaptığı böyle bir şeyi Asyalı ressamlardan biliyorum. Onlar, çizimlerini silmiyorlar. Ne çizdiyseler doğru o; tek seferde çiziyorlar. Bunu yapabilmek için gerçekten iyi bir ressam olmak gerekir. Lennon da böyle gibiydi, Asyalı ressamlara benziyordu.

O, sık sık çalışmalarını "chop" diye isimlendirdiği, kendine has damgası ile imzalardı. Lennon özellikle kırmızıyı seçerdi."

Forever Love
Lennon, müziğe başlamadan çok önce çizime başladı. Müzik grubu ile çalışmaya başlamadan önce Liverpool Sanat Enstitüsüne katıldı. Müzik kariyeri zamanında bile, hayatı boyunca çizmeye devam etti. Yoko ile romantizminden süper hayranları için (minimal) siyah mürekkepli imzalama tecrübelerine kadar her şeyi ölümsüzleştirdi. Ünlü eserlerinden biri de Yoko için 1696 düğün hediyesi... Birkaç erotik çizimin de içinde olduğu, düğün ve balaylarının kronolojik sıraya göre görsel bir şekilde görücüye çıktığı bir çalışma.

Yaşamının daha sonraki dönemlerinde Lennon'un sanata dönüşü, avant garde üretken sanatının figürü olarak Ono'nun kişiliğinden kaynaklandı. "Bir ressam yada onun gibi bir şey olmadığım için gerçekten şanslıydık, yoksa çok kavga ederdik" diye açıklayan Ono, "O gerçekten eşşizdi" diye de ekliyor.

The City In My Heart
"Her çizim belki üç dakika süresini aldı" diye ekleyen Ono, "Gerçekten hızlı çiziyordu. Bir şeyler çizer ve sonra 'Yoko, yoko, bunu görmek ister misin?' diye sorardı. Ben de 'Oh, bu harika!' derdim. Ne demeliyim ki? Gerçekten harikaydı. Fakat, kendim de bir sanatçı olarak biliyorum ki tüm sanatçıların kendin güvenleri yok. Yani, 'Hayır, bu iyi değil!' demek istemiyorsunuz" dedi.

Ono, yarattığı her şeyin, onu sevenlerin üzerindeki etkisini bilerek çizimlerini Chasen Galerisi'nde 5 Mayıs ile 7 Mayıs arasında sergileyecek. Daha sonra çizimler, Ann Jackson Galerisi'nde 29 Mayıs'tan 31 Mayıs'a kadar sergilenecek.

Dünyadan milyonlarca insan, John Lennon'un orijinal sanat çalışmalarını görme şansını elde edecek.


Love is the Answer, Copyright © Yoko Ono
Life's Karmic Wheel, Copyright © Yoko Ono
Let's Have a Dream, Copyright © Yoko Ono
Lennon, Copyright © Yoko Ono
He Tried Consult the Stars, Copyright © Yoko Ono
Happy Christmas, Copyright © Yoko Ono
Give Peace A Chance, Copyright © Yoko Ono
But I'm One Of Your Biggest Fans, Copyright © Yoko Ono
A Happy Life, Copyright © Yoko Ono
Dream Power, Copyright © Yoko Ono
Power To The People II, Copyright © Yoko Ono
Turn Left And Make Peace, Copyright © Yoko Ono
FOLLOW ON


Yorum Gönder