5 Oca 2015

the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

Noel arifesinde kurulan Klan KKK hakkında bilmediğiniz diğer şeyler 24 Aralık 1865'te, the Ku Klux Klan; Tennessee, Pulaski Konfederasyon Ordusunun altı gazisi tarafından kuruldu. Grup aynı isim ve yöntemlerle, Amerika Birleşik Devletlerinin yeniden inşası dönemi boyunca isyancılar olarak Güney etrafında aniden ortaya çıktı.  

Gizli çete organizasyonu, beyaz üstünlüğünü yeniden sağlamak için azat edilmiş kölelere terör saçtılar. Yaklaşık bir buçuk yüzyıl, grup, çok sayıda tuhaf özellikler ve olaylar olan düşüş ve diriliş süreçlerini yaşadı. 

Birçok farklı Klan var
Ku Klux Klan aslında, ABD tarihi boyunca, üç farklı hareketi ima eder. Azat edilmiş kölelerin şiddetle hedeflendiği, 1860'ların yeniden inşa döneminde ki terörist hareket ilkti ve 1869'da dağıtıldı. İkincisi 1920'lerden 1940'lara kadar süren, adı kötüye çıkmış beyaz kostümler ve çarmıh yakma ritüelleriden gelen çok geniş, ülke çapında bir organizasyondu. Üçüncüsü ise, Sivil Haklar Hareketi karşısındaydı ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra meydana gelen modern örneğidir.
the Ku Klux Klan hakkındaki film the Birth of a Nation

Film 1915'te Klan'ı yeniden canlandırdı
İkinci Klan canlanması, 1915'te D.W. Griffith'in "The Birth of a Nation" isimli ilk Klan'ı övdüğü filmi ile meydana geldi. İkinci Klan, daha fazla anti Katolik, yasakçı ve antisemitik gündemi benimsedi. 
the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

Çarmıh Yakma'nın kökeni
İskoç klanları toplantıya çağırma yöntemi, "The Birth of a Nation" filminden esinlenerek hazırladığı "The Clansman" kitabının yazarı Thomas Dixon, Jr. Tarafından romantize edilerek yazıldığı gibi, İskoç yazar Sir Walter Scott'un yazısındaki çarmıh yakma tasviri istemeden adının kötüye çıkmasına sebep oldu.
the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

Klanlar ile yaz kampı
Klanlar'ın yeniden canlanmasından sonra, tuttukları yer sosyal bir klüp haline geldi ve burada sık sık aile toplantılarını ev sahipliği yaparak, güvenli yaz etkinlikleri tanıtımını yaptılar.
Kabul töreni ücreti
Klan, öncelikle, yeni üyelerinden kabul töreni ücreti için, üniforma bedeli adına 10$ alıyorlardı. 
the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

Klanların garip kelimesi
Klan'ın, garip hiyerarşileri ve Grand Wizard ve Grand Drogan ünvanları gibi rütbe isimlerinden dolayı kötü şöhreti var. Alt rütbeleri, "Klabee" (Sayman) ve Kleagle (Yazıcı) gibi K harfi ile başlayan garip isimlerden oluşuyor.
the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz

KKK'ya karşılık anti karalama ittifakı
20. yüzyılın başlarındaki Klan faaliyetleri, Leo Frank isimli Yahudi bir adamın linç edilmesine karşılık, Yahudi anti karalama ittifakının kurulmasını hızlıca harekete geçirdi.
the Ku Klux Klan hakkında bilmedikleriniz
Harry S. Truman
Birçok politikacı KKK ile ilgilendi
Faaliyetlerinin doruğu boyunca, çok sayıda yerel politikacının Klan üyesi olduğu şaşırtıcı değil, fakat bir takım üst düzey hükümet yetkilileri, en azından onlarla bazı bağlantılara sahipti. Başkan Harry S. truman'ın politik kariyeri içinde,  Klan ile ilgilendiğini söylendi, fakat daha sonra bunları red etti. ABD'li Senatör Robert C. Byrd, pişmanlık duymayan Klan destekçilerinden biriydi, bununla birlikte, 20'li ve 30'lu yaşlarında yüksek rütbeli üye oldu. Geç kariyer döneminde, Klan desteğinden vazgeçti.
Yüksek Mahkeme Yargıcı Hugo Black de bir Klan üyeysiydi, sadece siyasi kariyerinin desteklenmesi için katıldığını söyledi Başkan Warren G. Harding'in de bir Klan üyesi olduğu söyleniyor, fakat üyeliği için sağlam tarihi kanıt yok
Klanlar'ın modern yüzü
Klan modern örneği sayısız parça organizasyonları kapsıyor fakat en önemli, beyaz üstünlüğü yanlısı David Duke tarafından kurulan Ku Klux Klan Şövalyeleridir

Kaynak: Allday.com

FOLLOW ON

Yorum Gönder