1 Haz 2014

Televizyon ile imtihan


Merhaba,
Uzun yıllardır televizyon izlemek. Çok bilinçli yaptığım bir şey değildi başta aslında. 15 yaşında yurtta kalmaya başlayınca zaten televizyon izleme şansınız olmuyor. Üniversitede de kendi evime çıkınca televizyon alma ihtiyacı duymadım. Ne izleyecek zamanım vardı ne de ilgimi çeken programlar. İzlemek istediğim bir şey varsa da onu internet aracılığı ile halledebiliyorum. Annemin yanına taşındım ve evde bir adet televizyon var. Bugün uyandığımda açıktı ve iyi kalsın dedim. İnternette vakit geçirirken bir yandan da ses yapıyordu. Sonra oradan duyduğum şeyler doğrultusunda facebookta iletiler yazmaya başladım. En son baktım yazdıklarıma ve dedim ki: "Ben ne yapıyorum?!" 

Ortalıkta dolaşan sesin çoğu boş. Gereksiz ve saçma. Facebook iletilerimi paylaşmak istiyorum; daha iyi anlarsınız. 
Tartışma programları kadar gerizekalı bir olay yok. Tartışmak dışında her bir şeyi yapıyorlar. Birkaç kişi, sözde uzman. Bir tane de moderatör. Adamın biri konuşuyor. Sonra diğeri konuşuyor ama diğeri lafa giriyor. Moderatör araya giriyor. Diğer konuya geçmemiz gerekiyor diyor. Kavga çıkıyor. Ben sizi dinledim lütfen. Şu eğitiminiz yoksa susun. Diğeri araya giriyor. Sonra Moderatör araya girip konuyu değiştirmeye çalışıyor. Sonra öteki konukla bu sefer diğer kişi tartışıyor. Bir ezmeler. Şuradaki yazımı okuyun, orada açıklamışım. Diğeri diyor ki o gazeteyi de pek alasım yok ama bulurum. 
Sonuç, konuşmalardan hiçbir şey anlamadım. Lütfen çizgi film koyun ya! En azından mutlu olurum. 
Tek tuşla kaydı durdurabiliyor, tek tuşla kayda girebiliyoruz dedi kadın tvdeki. Kaç tuşla yapıyorduk ki zaten normalde?
Pırıl pırıl bir ciltle gezmek sizin de hakkınız. Ama götünüzü büyütün evde, temizlik yapın, Seda Sayan izleyin ve para harcayın! 100 lira değil! 99.99 lira sadece. Hemen, şu dakika içinde ararsanız yanında 59.99 lira değerinde bu göt kremi de hediye. Başınıza sürmeyiniz akıllanırsınız.
İşte bu yüzden yıllardır televizyon izlemiyordum, bugün açık rastladım ve ne hale geldi beynim. Kapatıyorum hemen ve özüme dönüyorum. Lütfen çocuklarınıza TV izletmeyin! 
Bir ara bir paylaşım vardı. Bilmem kaç saat televizyon izleyen ve izlemeyen çocukların yaptıkları resimler arasındaki farkı gösteriyordu. Aslında zararlı olan televizyonun kendisi değil bir beyin yıkama ve aptallaştırma politikası üzerine kurulu programlar. 

FOLLOW ON

Yorum Gönder