6 Haz 2014

Man with a movie camera / Chelovek S Kino-apparatom / Человек с киноаппаратом


Bu filmde senaryo yok, replikler yok, aradığınız ünlü oyuncular da yok... Dziga Vertov'un yazıp yönettiği 1929 yapım belgesel film adeta sergi havasında. Vertov, Sosyalist bir ülkede yaşayan insanların gündelik yaşımını kurgu olmadan, bizlere gerçeği olduğu gibi aktarıyor. Film şehirleşme, makineleşme, insan ve makinenin eş güdümlü uyumu üzerine odaklanıyor. 

Filmlerde kurmacanın bir afyon olduğunu savunan Vertov, sinemanın "gerçeğin düzenlenmiş hali" olması gerektiğini savunur. Çünkü kurmaca seyirciyi sarhoş eder ve bilinçsiz seyircinin çarpıtılmış gerçekleri kabul etmesi kolaylaşır. Çağının çok ilerisinde olan bu film, 68 dakika gibi kısa bir süre içerisinde bizlere çok şey anlatıyor. 

Filmi izlerken kendimi sergiye gitmiş gibi hissettim. O zamanın yaşamını, insanlarını ve mücadelesini eşsiz çekimlerle anlatmış. Ayrıca müzikleri ise harikadaydı. Görüntülere göre müzik daha modern bir tatta bana geldi. İkisinin harmanlanması ortaya mükemmel bir sonucu çıkarmış. Müziklerini Cinematic Orchestra yapmış. (Bununla ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım.)

Yönetmen: Dziga Vertoc
Yılı: 1929, Sovyetler birliği
Türü: Belgesel
FOLLOW ON

Yorum Gönder