7 Kas 2013

Taşınırken dikkat edilmesi gerekenler


15 yaşımdan beri ailemden ayrı yaşıyorum. Lisede, 4 yıllık yurt maceramdan sonra İstanbul'a gelmemle birlikte ev muhabbetlerim de başlamış oldu. 

Beş senedir İstanbul'dayım. Çeşitli evlerde kaldım. İstanbul gibi pahalı bir yerde istediğin fiyatta, konumda ve şekilde ev bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey.

İstanbul'u baz alarak yazımı şekillendireceğim. İstanbul'da bu işin altından kalkan, başka yerlerde daha kolay konumlanır diye düşünüyorum.
***
Öncelikle, okula ya da işinize yakın olması zaman ve ruh sağlığınız açısından iyi olacaktır ama her yer, özellikle kadınlar için, yaşamaya uygun olmayabilir. Ben genelde, mesafeyi orta halli tuttum. Eğer araç beklemesiz 30 dakika süren bir yol maceranız varsa öpüp başınıza koyun, çenenizi açmayın derim. 

İstanbul Üniversitesi'nde eğitim alırken, üç sene Kadıköy, Rıhtım'da yaşadım. Vapur'a çok yakın olduğum için ha karşı da oturmuşum ha oturduğum yerde. Vapur + tramvay yaparak hedefime ulaşıyordum.

Şimdi pıtırcıklarım, son taşınma eylemim çok yorucu oldu. Çünkü daha önce birilerinin yanındaydım. Birilerinin yanına geçtiğim için elimdeki eşyaları elden çıkartmıştım ve bu sefer tekrardan kendim bir ev açmaya karar verdim. Çalışmaya başlayınca düzen ve huzur gerekiyor. 

Elde hiçbir şey olmayınca bir anda tüm masrafın altından kalkmak çok zorlayıcı olabiliyor. Eğer böyle bir niyetiniz var, yavaştan bir köşede birikim yapın. Sonra benim gibi göte gelmeyin. Zaten, eğer yapabiliyorsanız her durumda köşede birikmiş bir paranız olsun. Çok büyük meblağ olmasına da gerek yok. İnsanın başına ne geleceği belli olmaz.

Şöyle, ev ararken dikkat edilmesi gerekenleri karışık olarak sıralayalım:
--> Ev sahibi iyi mi, aynı binada mı yoksa dairenin yakınında mı oturuyor? Çünkü bazı ev sahibi insanlar, evi kiraladıktan sonra evde bir hakları olduğunu sanabiliyorlar.
--> Ev temiz mi değil mi? Bazı evler çok bakımsız olabiliyor. Bu evlerden kaçının, biraz daha aramaya devam edin. Size uygun ev çıkacaktır. Sağlığınızdan önemli değil. Kirli, bakımsız evlerin banyo ve mutfakları leş gibi oluyor. Sadece kirlilikten bahsetmiyorum.
--> Depozito emlakçı parası derken biliyorum baş ağrılarınız artacak. Lakin, sahibinden ev bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Şansınız olmalı bu konuda. Pardon ama iki ev kirası ya da, bir ev kirasından biraz daha fazla depozito olan ev sahiplerine götoş demek istiyorum. Normalde bu yasal mı bilmiyorum ama depozito konusunda fiyatı aşağı çekmek için konuşun. İki aya da bölebilirsiniz. Emlakçılar neden İstanbul'da bu kadar fazla alıyorlar, onu da anlamadım.  
--> Rutubet var mı? Bunu kesinlikle öğrenin. Duvarlar yeni boyanmış olabilir ve bu bir aldatmaca da olabilir. Ara katlar bu konuda daha şanslı. Alttan üstten korumalı olduğu için sıkıntı olmuyor. Rutubet olan ev sağlıksızdır. Duvarlar dökülür ayrıca.
ve ve ve
---> Kızlı erkekli girilip girilmediğini kontrol ediniz lütfen. Yoksa daha sonra kendinizi karakolda bulabilirsiniz.

Kendinize uygun bir ev bulduktan sonra artık eşyalarınızı düzenli şekilde kolileyip, bir nakliyeci ile anlaşmak kalıyor. Eşyalarınızın sayısına göre uygun bir araç ile anlaşırsınız. Mümkünse eşyalarınızı taşımanıza yardım edecek bir erkek arkadaş bulun. Teşekkür etmek adına, bir akşam onun için sevdiği yemeği yapabilirsiniz. Ama beyaz eşyalar için hamal gerekli olabilir. Nakliye için anlaştığınız kişiye bunu sorun; aynı zamanda hamallık da yapıyor olabilir.

Eğer eşyanız az ve taşındığınız ev için yeni şeyler alacaksanız. İlk etapta temel eşyalardan başlayın. Buzdolabı, çamaşır makinesi, perde, yatak olmazsa olmazlarınız. Daha sonra koltuk, masa, sandalye, dolap gibi ikinci en önemli olan eşyaları halledersiniz. Tüm bunları tamamladıktan sonra yavaş yavaş eksikleri alırsınız. Hatta benim gibi yapıp, ihtiyaç listesini facebookta yayınlayabilir arkadaşlarınıza zorunlu hediyeler sıralayabilirsiniz :) Bakınız şekil A. Ayrıca facebookta eşya paylaşım ve ikinci el alım satım için gruplar var. Buradan da birçok eksiğinizi temin edebilir; siz de işinize yaramayan her türlü eşyalarınızı verebilirsiniz (Bununla ilgili daha sonra detaylı yazacağım.)

Dostluklar...


Yorum Gönder