28 Eki 2013

Ağaç yaş iken eğilir

Toplu taşıma araçları gözlem yapmak için mükemmel yerler. O kadar çok çeşit insan biniyor ki ilginç muhabbetlere ve davranışlara tanık oluyorsunuz. 
Maltepe'den Bostancı dolmuşuna yine sıkış tıkış binmiş bir şekilde yol alırken tutunduğum demirliğin hemen aşağısında iki kadın ve sevimli bir minik kız oturuyordu. 

Kızın elinde peçete vardı. Yere düştü ve annesi "Sakın almayacaksın bir daha." dedi. Sanırım pis bir yere düştüğü için almasını istemedi. Sonra küçük kız "Yanımda oturandan kaptım." dedi. Konu anlaşılacağı gibi ilkokul bitleri! Bununla ilgili durumu annesi yandaki kadına anlatıyordu. "Şimdi geçti." dedi. 

Oysa benim aklım yere düşen peçetede kalmıştı. Çevreyi koruma adına sevgili ailelerimiz çok güzel eğitim veriyorlar. Eğer o çocuğa onu şimdi alacak ve indiğinde çöpe atacaksın şeklinde bir uyarıda bulunsaydı; bence çocuk bir sonraki zamanda yere çöp atmamayı ve elindeki bir şeye sahip çıkmayı öğrenmiş olacaktı. Ayrıca o pis yere düşen bir şeyi almakla insanlar kanser olmaz ve biraz mikrop çocuğun ileride daha dirençli olmasını sağlar. 

Takip et / Follow me on
Yorum Gönder