29 Tem 2013

Kim bu hippiler?

Hippi denince aklınıza ne geliyor? Kokuşmuş vücut, pis, uyuşturucu, doğa vs. mi? Sadece bunlara indirgemek doğuş felsefesini göz ardı etmek olur. O zaman biraz hippi hareketinin ne olduğu inceleyelim.

Hippi alt kültürü, Amerika'da ortaya çıkan, 1960'lar boyunca diğer ülkelere yayılan bir gençlik hareketi. Kendisine asla sınır koymaz, var olan tüm yetkileri reddeder, komün hayatı savunur, aynı zamanda özgürlükçüdür. Aslında bugünkü mutlak retçiliğin temellerini atar.

1960'lı yıllarda dönemin komünist ve faşist yapılanmalarına karşı çıkan, özgürlüğün bireyin kendi içinde olduğunu savunan ancak uygulamaları ile anarşist düşünce tarzından ayrılan, düşünce biçiminin gerçek yaşama dönüştüğü bir yaşam tarzıdır.

Hippi akımı sanattan televizyona, edebiyattan modaya kadar birçok alanı etkiledi. Din ve kültürel farklılıklar hippiler tarafından benimsendi ve büyük çapta kabul gördü. Doğu felsefesi ve ruhsal kavramlar büyük ses getirdi. Bugün için hippi yaşam tarzı etkileri, günümüzde uyarlanmış haliyle sağlıklı beslenmeden müzik festivallerine, cinsel devrimden hatta sanal gerçekliğe kadar her türlü alanda göze çarpmaktadır.

“Hippie” kelimesinin kökeni
Hippie kelimesi hipster'den geliyor. Sözlük yazarı Jesse Sheidlower'e göre, dönemin hipster ve hippie kavramlarının kökenleri bilinmeyen “hip” ve eşanlamlısı “hep” kelimesinden türemiş.


WoMEN Dergisi Temmuz 2013 Sf. 33-35, Yeşim Özbirinci
Yorum Gönder