27 Haz 2013

Gezginlerin uğrak yeri kanepeler! Couchsurfing...

Gezgin ruhlu biriyseniz ve aynı zamanda az parayla çok seyahat etmek istiyorsanız, couchsurfing tam size göre. Büyük ihtimal birçoğunuz duymuştur. Hiç tanımadığınız, bir kere bile görmediğiniz insanlara evinizi açtığınızdan güvenip güvenmemek konusunda sıkıntı yaşamanız normal. Bunu anlamak için çeşitli yöntemler olabilir ama insanoğlunun sağı solu belli olmadığından sizi şaşırta da bilir. Kötü bir şeyin başınıza gelmesi ihtimali yine de düşük. En azından bu kadar insan arasında benim başıma gelmedi.

Siteye üye olduktan sonra profil oluşturuyorsunuz. Yeni açılmış bir profilde referans olmadığından kişi hakkında iyi biri mi kötü biri mi diye düşündürebilir. Evinize birini misafir ettikten ya da siz misafir olduktan sonra couchsurfing profili üzerinden deneyiminizi karşı taraf için yazıyorsunuz. Buna referans deniyor. Sizin profilinize giren insanlar bu referansları inceleyerek sizin https://www.couchsurfing.org/ ve nasıl bir arkadaş olduğunuz hakkında bilgi edinmiş oluyor. Ayrıca, güvenirlik konusunda onaylanmış profil seçeneği de mevcut. Cüzi bir miktar ödeyerek profilinizi onaylayabilirsiniz.

Profilinizi içinizden geldiği gibi tam doldurmanızı öneririm. Couchsurfing hesabı olan arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz ve onlara da referans yazdırabilirsiniz. Zaten arkadaşlık eklerken, nereden tanıyorsunuz kısmında çeşitli seçenekler mevcut.
Bu profili açtığınızda birilerini misafir etmek zorunda değilsiniz. Burada paylaşılan etkinliklere katılmak için de profil oluşturabilirsiniz. Çeşitli amaçlarla CS buluşmaları düzenleniyor. İsterseniz dil geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak ya da kız/erkek tavlamak (Böyle arkadaşlar da mevcut.) için bu organizasyonlara katılabilirsiniz.

Profilinizi oluşturduktan sonra bir sürü yerli ve yabancı mesaj gelecektir. İçlerinde kötü niyetli olanlar da olacaktır. Dikkate almamak en doğrusu. Bu tarz insanlar gerçek hayatın içinde de oluyor. Buna engel olamazsınız. Gelen mesajlardan size uygun olan kişiyle iletişime geçerek sonuca bağlarsınız. Bu şekilde yeni kültürleri, insanları tanıma fırsatı elde edersiniz. Ayrıca bir kişiye yardım etmiş olursunuz. Dilinizi geliştirmek için de güzel bir yöntem.

Korkmanıza gerek yok. Olayın tadını çıkartın ve siz de gezilerinizde bu yolu deneyin. Hatta Türkiye içindeki seyahatleriniz de bile tercih edebilirsiniz.

Her gelen kişi ile yakın diyalog kurmak zorunda değilsiniz. Her gelen kişiyi çok sevmeyebilirsiniz de. Şunu da unutmamak gerekir, her yeni bir insanda yeni bir tecrübe edinirsiniz.
Dostluklar…

Yorum Gönder