27 Tem 2012

Princes' Islands: Heybeliada

Madde 18: Adalara git artık!
Number 18: Visit Islands

Dört senelik İstanbul yaşantım ardından sonunda adalara gitmeyi başardım. Geçtiğimiz pazar ani bir kararla yola koyulduk. Ne varsa plansız rotalarda var. Adalar turumun ilk ayağı Heybeli Ada idi. Bostancı'dan akbil ile 2 liraya ya da 4 liraya bilet alarak 20-30 dakikalık mesafedeki adaya gidebilirsiniz. Ayrıca Kartal ve Kabataş'tan da ulaşım mevcut. Bostancı'dan mesafe daha yakın. Şöyle bir durum var. Kabataş seferleri için akbil (motorda) geçerli değil.
I moved to Istanbul 4 years ago. But before last sunday, i haven't been Istanbul's islands. It is shit! Last sunday we suddenly decided to go Heybeli Ada (Princes' Islands). Unplanned thins is the best. Transport is 2 TL with ferry, but if you don't have akbil price is 4 TL from Bostancı, Kartal, Kabataş. Bostancı have shorter way, it takes 20-30 min.
Adaya birkaç metre kala çığırtkanlar: "Gel abla gel bizim yer daha güzel,
 burada yüz."
diye bağırmaya başlıyor. İndiğin anda seni tanıtım kağıtlarına boğuyor. 


Adada bisiklet turu yapıp hem de denize girebilirsiniz. Sabah erkenden giderseniz vaktiniz rahatça yeter, Biz 10 gibi oradaydık. Kahvaltı yaptık. Ardından A. ile bisiklet kiralayıp tura çıktık. Rahat bir şeyler giyin ve şapka almayı unutmayın. Seleli bisiklet almanız avantaj olabilir. Çünkü her yerde çöp kutusu yok, çarşı da bile. Bu yüzden biten pet şişesi, ya da yediğiniz atıştırma poşeti için sele ideal. 
You can rent bike and after swim. If you go on morning, time is enough. We went to almost 10. And time was so enough for us. Choose bike with bin. There is no basket for trash. Take hat. 

Bisiklet kiralama ise eskileri için 10 lira yenileri için 20 lira. Biz pazarlık yaparak yenilerini 15 liradan kiraladık. Tabi bu fiyat tüm gün için (akşam 6'ya kadar) Saatlik olarak da ücretleri farklı.
Rent price is 10 TL for old bike, 20 TL is for new one. Do bargain! We did, and we rented 15 TL for new bike (Until 06:00 pm). You can rent just for 1-2 hours. Then price changes.

Adada ulaşım faytonlarla sağlanıyor. Ada turu 50 lira. Ada halkı dolmuş gibi faytonlara binebiliyor. Bu çok hoşuma gitmişti. Motor kullanılması yasak. Sadece elektrikli bisiklet ve bisiklet var. Büyük olarak birkaç tane pikap tarzı araçlar var. O da taşınma ya da belediye işleri için belediyeye ait.
Transport is with coach as jitney in Island. But you can do coach tour with 50 TL. Big vehicle is ban. There is just 2-3 which for town stuff. You can use just bike or electrical bike.

Arkadaşlarımız yüzmek için bizden ayrılmıştı. Dilerseniz yaya, fayton ya da sahil kulüplerinin ücretsiz motorlarını kullanarak gidebilirsiniz. Yalnız çok pahalı. Normalde giriş 40 lira ama duruma göre 35-30 olarak ücreti indiriyorlar. Ada Clup koyda olduğu için daha temiz olabiliyor ama biraz daha eski. Green Beach Clup ise daha lüks ve yeni duruyor. 
We didn't swim but our frineds went to sea. You can go to beach with bike, foot or beach's free ferry. But enter is expensive, 40TL. Ada beach is in cove. So the water is better but it is old. Green Beach Club is more better for stuffs, i mean it is newer.  

Şapka ipim de çok ciks!
Öğleye doğru acıkacaksın, bu yüzden yola çıkmadan önce hemen sahile yakın olan çarşıya uğrayıp mini bir piknik için bir şeyler ya da sadece atıştırmalık sandviç de alabilirsin. Geri dönmek zorunda kalmazsın. Ya da aslında piknik alanı çok uzak değil ama yokuş yollar; ne kadar kısa olsa da yoruyor, belki de en başta bunu halletmek iyi olabilir.
You will hungry! The best way buy from market and make picnic. But some picnic place is want to money as 3 TL. 

Unutmadan piknik alanına giriş paralı. 3 lira verdik.
İyi gezmeler ve dostluklar...
Yorum Gönder