17 Şub 2012

Aimée & Jaguar

İkinci Dünya Savaşı ve Almanya. Aimée & Jaguar bilindik Nazi filmlerinden daha farklıdır. Kocası savaşta ve dört çocuğu olan Alman bir kadın ile gizli çalışmalar yapan Yahudi bir kadının aşkını konu alıyor. Başlangıçta çok sert gelen Felice, Lily ile paylaştığı şeylerden sonra içindeki duygusallığa erişmeme izin verdi diyebilirim. 

Aşk filmi olması yanı sıra o dönemin acı gerçeklerinin de çarpıcı biçimde yansıması insanın izlerken daha fazla duygusal olmasına neden olabiliyor. Filmde sevdiğim bir nokta da şuydu: Birçok film aslında güzel yapılabilir. Çok da sevebilirsiniz. Ama replikleri sıradan da olabilir. Bu filmde ise iyi bir filmin yanı sıra iyi replikleri de vardı. İyiydi ve gerçekti. Doğruydu. Hangileri olduklarını paylaşmak istemiyorum. Paylaşsam da sizin için olmayabilir. Belki de olur. Bilemem. Sanırım bizleri filmlerin içine sokan bağlantılar da bunlar olsa gerek. Ve sizde kendi köprünüzü bulun bu filmde. 

Not: Filmde şaşırtıcı bir şeyle karşılaştım. Antikacıdan tek olarak bir kadeh almıştık. Filmde aynısını kullanıyorlardı! Ve film gerçek bir hikayeymiş. 

IMDB Puanı: 7.2
Yönetmeni: Marx Farberböck
Yılı: 1999
Türü: Savaş, Drama, Romantik

Yorum Gönder