14 Eyl 2011

Madde 26: En Az 5 Woody Allen Filmi İzle

Zelig
"Zelig'in öz varoluşu aslında bir var olmayıştır"
Woody Allen'i ilginç buluyorum. Filmlerini... Ama kendisini de diyebilirim. Yaptığı filmlerin mizahi duygusu yanında düşündürücü öğeleri de bolca bulmuşumdur. Ve bunu size neşeli şekilde sunuyor. Zelig'e gelince... Siyah beyaz belgesel tadında gene yapmış dedirttiği bir film. İlk önce Zelig kavramına deyinmek istiyorum. Filmi izlemeden önce Zelig Sendromu diye bir şey olduğunu bilmiyordum.
Herkes tarafından sevilme arzusu nedeniyle girdiği her ortamda ortamın şeklini alan insanların mustarif olduğu hastalık. kaynak Ayrıca hrundi v bakshi sendromunun bir üst versiyonu. 
Filmde Leonard Zelig (Woody Allen) kendisi gibi olmayan kişilerin yanında onlarmış gibi davranarak uyum sağlamaya çalışan, hiç kendi olamayan biridir. Bu şekilde toplumun bir parçası olarak görüyor kendini. Ama aslında kendisini kendinden yabancılaştırdığının farkında değildir. Ve bu durum doktorlar tarafından incelenmeye alınır. Dr. Eudora (Mia Forrow) yakından ilgilenerek, iyileştirmeyi ve toplumun bir parçası yapmayı kafasına koymuştur. 

Ek olarak All Sounds of Fear kitabının Zelig'e temel olduğunu düşünenler de var. 
Imdb puanı: 7.7 
Yönetmeni: Woody Allan 
Yılı: 1983 - USA 
Türü: Komedi, Fantazi 

New York Stories

Aralarında Woody Allen'in da bulunduğu üç yönetmen tarafından yapılan orta metraj üç bölümden oluşan sevimli bir film. (bknz: Filmi bitirdikten sonra derin izler bırakmayan ama izlerken çok keyif aldığım filmler için kullandığım tabir, sevimli). New York'un içinden üç ayrı kişinin yaşam kesintilerini aktarılıyor filmde. Üç filmden de aynı tadı aldığım söylenemez. Favorim ressamın olduğu life lessons bölümüdür. Aslında üçünü karşılaştırarak derecelendirme yapmamak lazım bence. Kendi içinde hepsi farklıdır. Woody Allan'ın kısmı, oedipus wrecks, daha fantastik gelmiştir bana. Ama ortak noktaları bence New Yorklu insanların psikolojileri.  Tabi bu yorumu New York hakkında hiçbir şey bilmeden ve oraya gitmemiş biri olarak yapıyorum. Lakin film ne kadar doğruyu yansıtır bilemem.

Imdb Puanı: 6
Yönetmeni: Woody Allen, Martin Scorsese, Francis Ford Coppala
Yılı: 1989
Türü: Komedi, Drama, Romantik
Yorum Gönder