26 Ağu 2011

Glass Beach

Böyle bir post girmemi sağlayan şuradaki feed oldu. Bir nevi beni çocukluğuma götürse de aynı zamanda ilginç bir şeyi öğrenmeme de vesile oldu. Hatta bunu 36 Madde'me bile eklemeyi düşünüyorum. Biraz çok hoş olmasından biraz da duygusallıktan... 


Peki bu Glass Beach nedir?

Eşsiz ve büyüleyici olduğu kesin. Zaten benzeri çok az var. Çünkü doğa ananın bize sunduğu bir oluşum değil. Aslında 1949 yılında çöp atığı alanı için resmi olarak kullanılıyordu. Her türlü çöplüğü düşünün işte! Altmışlar başında çöplük alanını kontrol etmek için girişimlerde bulunsalar da başarılı olunamamış. Daha sonra toksitli atıkların boşaltımı yasaklanmış. 1967 ise Kuzey Sahili Su Kalite Kurumu nasıl bir hata yaptıklarının farkına vardı. Bunun üzerine yeni bir plan geliştirildi. Çöplerin açık denize dökülmesiyle ilgiliydi. Aradan 30 yıl geçti ve doğa ana yaptı yapacağını. Yıllarca süren dalganın aşındırmasıyla plaj üzerinde adeta camdan bir plaj oluştu. Eski zamanı hatırlamak adına plajda paslanmış bujilere halen daha rastlayabilirsiniz güneş ışığı ile parlayan camlar arasında. Birçok canlı da bu değişin çevre içinde kendisine yuva kurmayı da ihmal etmiyor tabi. Uyum sağlayabilmeleri ise bence ilginç bir nokta da. Oraya gidip bu anın tadını çıkarmak ise çok kolay. Hemen adresi de vermek gerekirse: 

Glass Beach

End of West Elm Streeet at Old Haul Road; Park at end of Elm and walk to beach
Fort BraggCA 95437

Kaynaklar: http://www.fortbragg.com/content/glass-beach

Peki benle bağlanısı ne?

Onbir yaşıma kadar denize çok yakın bir yerde yaşadım. Bu yüzden suda büyüdüm denebilir. Bir kere hafif bir boğulma tehlikesi geçirmiş olmama rağmen olay beni etkilemedi. Neyse... Tabi havanın güzel olduğu her vakit sahile inerdik. Kumsal olduğu yılları hatırlıyorum. Daha sonra çakıllaştı hep. Tabi yeni doğanlar bilmez oraları. Sağ olsun "Karadeniz Yolu" projesi ile çocukluğumu da taş yollar altına gömdüler. (Tamam burada bir iki damla gelmiş olabilir) 

Sahile indiğimizde taştan evler yapardık. Öte tarafı kanaldan gelen akıtlara aitti. O taraftan çar çöp toplardık. Bir kere set üstü ocak bile bulduğumuzu bilirim. 

Ara sırada sahil boyu dolanırdık. Ellerde poşetle. Taş falan toplamışsınızdır. Biz de toplardık. Ama bizim taşlarımız farklıydı. Korsanın hazine araması gibi biz de çakıllar ve kumlar arasında didik didik cam taşlar arardır. Yukarıda anlattığım olayın daha serpintili haliydi. Poşetleri doldururduk. Yeşil ve beyaz olanları çok vardı. Ama biri farklı renkte buldu mu kıskanırdık. Değerliydi bizim için. Saklardık... 

Halen daha çekmecem de biraz durur. 

İçinizdeki bazı şeyleri kaybetmeyin. Dostluklar..^Yorum Gönder