16 Haz 2011

Happy-Go-Lucky

Yönetmen: Mike Leigh
Tarih: 2008, İngiltere
IMDB: 7.0
Türü: Komedi, Drama

Poppy neşeli ve bir o kadar da iyimser ilkokul öğretmenidir. İsme bakın bir kere; bu isimdeki birinin dram dolu olmasını beklemem ben. Poppy, her ne kadar bardağın boş tarafının farkında da olsa dolu tarafını gören biri. Zaten hayatı da gayet iyi gidiyor. İşine gidiyor, eğleniyor ve bir erkek buluyor. Oh anam daha ne ister insan! Sally Hawkins'in bu rol için doğru seçim olduğunu düşünüyorum. Lakin insan tipine bakarak bile gülme komasına girebilir. Kötü anlamda demiyorum yahu. Çok şeker.

Sürekli gülen bir Poppy ile daha somurtkan bir Scott karakteri arasında mutluluk üzerine kendimizce mesajlar çıkarmamızı isteyen bir film. M. Leigh belki bu amaçla yapmamışsa da insan "yüzeysel" olarak düşünmüyor değil. Zıtlıktan yön bulmak. 

Bu film benim için, cipsimi, kolamı ve dergimi de (sonrası için) alıp tek başıma odamda keyif yapmalık türden. Sürekli gülen birine dayanamayanlar ve kalp sorunu olanlar bu filmi izlemesin :P Bazı insanlar bu tiplemelere katlanamayabiliyor. Aslında insanın hiç üzülmeden yaşaması biraz akıl dışı olur. Duygulara ihanet gibi. Ama bazı şeyleri bilsek de gene olumlu bakabilmeyi ve bizi çok üzmesine izin vermemeyi becerebiliriz. Kimi insanlar yapabiliyor bunu. Bu demek değildir ki de hafızalardan silinecek. Bu film de bu duygu çorbasını güzel ve komik bir dille anlatıyor.
Yorum Gönder