6 Mar 2011

Sexmission

İki asker dondurulma deneyini kabul ederler. Aslında uykuya dalarken ikisinin de planı birkaç yıl sonra uyanmaktı ama birkaç yüzyıl sonra çıkınca dünya artık hatırladıkları gibi değildir. Onlar uyurken mışıl mışıl dünya nükleer bir yıkıma maruz kalmış ve yeniden yapılanmaya gitmiştir kalanlar. Yalnız ufak bir sorun vardır ki uyandıklarında bu iki asker dünyadaki sadece iki erkek olacaklardır. Dünya tamamen kadınların elindedir, bilim sayesinde üremeyi çözmüşler ve erkeklerden nefret ediyorlar. Yeni nesil ise bizim bildiklerimizi tersine öğrenmiştir. 
-Bilim adamları komple erkektir. Bakın Kopernik’e. 
-Kopernik kadındı. 
-Ya Einstein. 
-Einstein de kadındı...
Ve iki erkek uyanır.

Evlerine gitmeyi beklerken bir odaya kadınlar tarafından hapis edilmiş olarak bulurlar. Tabi olayları anlamaya çalışırken biri aslında bu durumun hiç de kötü olmadığını düşünür. Dünyada ki tek erkek olmak! Siz ister miydiniz? 

Kadının ferdi erkeği yendi. Zamanında geri planda olan kadın şimdi egemen güç. Yeni neslini düşman olarak üretiyor. Ezik birer varlık olarak öğretiyor. Ve cinsler arası sıvı akımı şeylerin hakkında ise yorum yapmıyorum. Biraz burada erkek nefretine karşı bir dokundurma var sanırsam. Ama o ilk dudağın birleşmesiyle, tiksinç gibi gelip itse de sonradan hormonları ve duyguları onu yanıltacaktır. Aynı zaman zaten film siyasi hiciv örneğidir. Yönetmenin hayatını incelemek isteyenler bu konuya hakim biri olduğunu görecektir. Film komünist bloğu hakkında ince imalarda bulunmaktadır.

Bakalım filmin sonunda kadınlar bu iki erkeği yok edebilecekler mi?

Yönetmen: Juliusz Machulski 
Tarihi: 1984 Polonya yapımı
IMDB: 7.8
Türü: Bilim kurgu, Komedi, Macera
Yorum Gönder