21 Şub 2011

İnterrail Macerası - Rota Belirleme

Pıtırcıklar ilk hedefiniz Avrupa'dır, ileri.... Alalalalal...

Bir önceki yazıda bu işi yapmaya kafaya koymuştuk. Bundan sonraki yapmamız gereken ise kendimize bir rota belirlemek. Önümüzde bir yol olmalı. Yoksa önümüze fiyat tablosunu, mekana göre almamız gereken şeyleri ve gittiğimiz yerde neler görülmesi gerek gibi ön hazırlıklara bir türlü sıra gelmez.


Aslında bu işin en zor kısmı bu olsa gerek. İnsan her yeri görmek istiyor ve güzelim şehirleri bir türlü seçemiyor. Artı interrail seçeneklerine göre bir rota oluşturmanız gerek. O zaman ilk önce şu yol paketlerine bakalım.
Resme göre birkaç açıklama yapmak gerekirse:


Interrail Global Pass'da sürekli olanlar seçilen süre içersinde sınırsız tren hakkı tanıyor. Diğerleri, misal 22 gün içinde 10 gün (flexi) ise sadece 10 gün tren kullanma hakkına sahipsiniz, ona göre nerelerde bineceğinizi belirlemeniz gerek. 

Bir ülke pass ise gruplara ayrılmış. Bu gruplardan sadece bir tane ülke seçiyorsunuz. Bir ay içerisinde ne kadar gün tren kullanmak istiyorsanız ona göre seçenekler sunulmuş. Bir ülke pass bence interrail  ruhunu yansıtmıyor. Sadece tek ülke gezimi olduğundan fiyatlar çok daha uygun. Bir kereliğine tüm Avrupa'yı gezebilecek gibi bilet alınmalı. Daha sonra çok görmek ya da daha detaylı keşfetmek istenilen bir şehir varsa bu seçenek çok daha uygun. 

Bu kısım da geçtikten sonra, seyahate başlarken iki seçeneğimiz var aslında. Eğer trenle başlarsanız (Türkiye için) Türkiye içinde gideceğiniz yolun fiyatı bu bilet fiyatlarına ekstradır. Mesela İstanbul-Kapıkule sınırına kadar tabloya göre 32 lira gibi bir meblağ ödemek zorundayız. Zaten ya Kapıkule'yi seçeceksiniz ya da Pythion'u. 

Ya da uçakla istediğiniz ülkeye gidip, oradan interraili başlatabilirsiniz. Bazıları uçakla başlangıcı ve bitişi yapmanın trenle seyahat ruhunu aykırı olduğunu düşünüyorlar. Haklılar da bir noktada ama, para ağacım olmadığı için çıkmışken adam gibi görmek istiyorum ben. Hem iki kere uçak kullanmanın da bu ruhu çok da  etkileyeceğini düşünmüyorum. Benim başlangıç planım İstanbul'dan Almanya'ya uçak ile geçip Kathi'nin yanına gitmek. Orada 5 gün gibi kalıp bundan sonra interrail'i başlatmak. Dönüşü ama trenle yapacağım. 

Tarih konusunda kararım: 10 ağustosta Almanya'a gidiş, 15'inde yolculuğun başlaması ve 5 Eylül'de İstanbul'a yurda dönüş. (2012 :D ) Tabi ufak tefek sapmalar olabilir, kafamda belirlediğim aşağı yukarı tarihler!


-Biliyorum biliyorum çok erkenden plan yapıyorum, o zamana kadar neler olur neler döner bilemem, çok şey  benim dışımda değişebilir de ama olsun, hoşuma gidiyor ve zaten ancak eksiklerimi tamamlarım artı para da ancak biriktirim- 

O zaman gelsin 22 günlük sürekli rotam:

Almanya (uçakla gidiş)

Amsterdam 3 (başlangıç) -Brüksel 1 -Paris 3 -Madrid 2 -Barcelona 3 -Roma 2 -Vatikan 1 -Floransa 1 -Pisa (aynı gün içinde) -Milan 1 -Viyana 1 -Prag 2 -Slovakya 1 -Budapeşte 1 -Belgrad 1 -İstanbul (bitiş)

Rotayı belirlerken baz aldığım nokta yolların birbirine yakın olmasıydı aslında, elimden geldiğince bu şekilde tutmaya çalıştım, çünkü yollarda vakit kaybetmek istemedim.  Şimdilik rotam bu, tabi zaman içinde neler olur bilemiyorum. Ufak çaplı değişmeler de olabilir belki. Örneğin, Barcelona'ya gitmek çok istiyorum ama gemiyle 18-20 saat sürüyormuş. Bir günümü yolda heba edemem, uçakla geçerim. Erken bilet alınırsa uygun fiyatlı bulunabilir. Duruma göre işte... Artı çok kafamı bozarsa çıkartırım valla. Sadece İspanya seyahati yaparım başka sefere artık, napalım. Yani o konu muammalı.  


Dostluklar...
Yorum Gönder