23 Oca 2011

İnterrail Macerası - Hayal Kurma Safhası

Merhaba Pıtırcıklar;

Her genç kızın gibi benim de rüyam beyaz gelinliğimi giyip çoluk çocuğa karışmak değil! Benim istediğim seyahat etmek, oradan oraya... İhtiyaç gibi geliyor. Herhalde gezmeye ve yeni yerler keşfetmeye bayıldığım için olsa gerek. Zaten bir iki senedir içimde inanılmaz derecede yollara vurmak var. Sanki bu benim hayatım için gerekliymiş gibi. Yeni yeni geleceğim konusunda fikirler oluşturabiliyorum ama tam olarak ne yapmak istediğime karar veremiyorum. Bu tarz düşüncelerin ardından "al çantanı kimseye haber vermeden git" diyor içimden biri. Böyle bir olay bana iyi gelecek sanki. Tabi böyle bir şey yapmak çok kolay değil. Bir sabah uyandığımda kendimi mafyaların elinde bulmak ya da kolumun bacağımın diğer masalarda olduğunu görmek istemiyorum. Ne öfkeyle kalkmak ne de inatla hareket etmek. Her şeyi yolu yordamıyla yapıp akıllıca bu içimdeki açlığı durdurmak istiyorum. Bunun için en güzel yol (hani lüks otellerde kalacak param olsa bile) trenle seyahat etmek. 

Şimdi biri diyecek bu hatun ne geveliyor. "Başlığa interrail falan yazmış da nedir bu?" diyecek olan varsa, kaybolun gözümden, içinde gezgin ruhu olmayanın burada ne işi var. İşi varsa  zaten bilir, ama bilmiyorsa da şu linke havale ediyorum. Kısacası 2. mevki trenle mümkün olduğunca ucuz şekilde Avrupa seyahatiHep derdim, "ne güzel lan, ben de gitsem, gezsem" diye ama kafamda ciddi olarak planlamamıştım. Ama bu ay içinde, 2011e girdik ya yeni düşüncelerden olabilir, kesin olarak kafama koydum ve 2012 yazına kadar (ağustos ayı içinde) her şeyi tamamlayıp gitmeye karar  verdim. Peder bile durduramaz bu sefer, "ne işin var kız başına elin memleketinde" diye. Tek kuruş almayacağım, gerçi harçlıklarımın bir kısmını o verdiği için pratikte  almış oluyorum ama olsun gene de teknik olarak almış sayılmam. Zaten cancağızım erkek kardeşimi de götürmek planlarım arasında olabilir. Ben onun yaşlarındayken bıraksalar Amerika'ya giderdim de işte peder vizesi zordu o zamanlar. Müzakereler sonucunda iki kutup arasında görüşmeler daha bir yumuşadı. Destek babında erkek kardeş noktası da vize almak açısından kolaydır. Hem de yavrucum erken yaşlarda gezsin, üniversiteye başlayınca hava atar :p 

Bu süre zarfında bu konu ile ilgili hazırlıklarımı, edindiğim tavsiyeleri ve bilgileri de interrail macerası altında paylaşmaya karar verdim. 

Her şeyden önce bir şeyi başarabilmek için kafaya koymak, istekli olmak ve hayal kurmak gerekir. Her ne kadar hayal kısmı zamanı büküp yavaşlatsa da. Bu hızla hemen gugil me'ye interrail yazarak tüm siteleri yerli yabancı olarak taramaya başladım. Allah'tan finaller de bitti ya yoksa ders falan yapamazdım. Bu arada sponsorlara da açığım, markanızı interrail yaparken itina ile tanıtırım :P 

Özellikle ekşisözlükteki yorumlarda yurdumun güzel öğrencileri ortalama 1 ile 5 yıllık hazırlık aşamasıyla plana başlıyorlar. Naparsın paranın gözü çıksın. Biz de 2012 dedik (ulan amk tam gideceğim zaman kıyamet koparsan var ya ebeni ben...) de bakalım bir aksilik çıkmazsa inşallah Avrupa'dan kart atarım artık size. Bu hayatta koyacak en büyük şey gitmek isteyip de kapitalizmin sağ kolu olan para yüzünden gidememek olur. Her ay belirli miktar kenara koysam, 2012 ocak ayından itibaren kredilerimi harcamazsam bu iş maddi yönden tamamdır. Bak tamam lafını yazınca bile heyecanlandım var ya. Neyse fazla hayal de iyi değil. Ne olacağı belli olmaz her şey olacağına varır der açılış yazısını sonlandırırım.

Dostluklar...
Yorum Gönder