11 Ara 2010

Sistit FighterBirçok kadının korkulu rüyası, işeme hazzını cehenneme çeviren illet: Sistit, üreme yollarının (meshanenin) iltihaplanmasıdır. Halk arasında çişe çıkarken bıçak gibi kesmesi ve saniyeleri saat olarak algılatması olarak da diyebiliriz.

Kabul ediyoruz ki sistit geçmesi zor bir hastalık ama bu gözümüzü korkutmasın. Tekrar bizi ele geçirmemesi yine bize bağlı; aynı bu hastalığa yakalanmamak gibi. Kadınlar yapı olarak çok hassaslar. Çiçek gibidir derken bunu mana ederler aslında. Romantikliğimizden değil, kolayca hastalanabilecek bir anatomiye sahip olduğumuzdan. Bu yüzden hijyen ve sağlık konusuna önem vermemiz gerekiyor. 

Sürekli tuvalet ihtiyacı duyuyorsunuz ama tuvalete gittiğinizde çişiniz nanik yapar gibi ve sonra "Hade acıdım sana da bir iki damla döküleyim." deyip sizi ölüp ölüp diriltmesi gibi bir durum da söz konuysa, iki kelime derim sana: Geçmiş olsun!

Tahminimce sistite yakalandıktan sonra yapılabilir olarak önereceğim birkaç maddeyi bu aşamaya gelmeden önce hayatımıza entegre edersek bence sistitle karşılaşmayacaksınız. Çünkü sistit sadece cinsel yollarla bulaşan bir hastalık değildir. Bknz: Çocuklarda da sistit olabilir. Bununla birlikte hijyenden nefret eden bir bakteridir. Hangi bakteri sever ki zaten.

Sistite genellikle cinsel yolla bulaştığından buna balayı hastalığı da derler. Haha ne hoş. Eskiden kadınlar tek balayında cinsel ilişkiye giriyordu herhalde. Kadınlar ilk cinsel deneyimlerinden sonra bu illete yakalanırlar. Bunun nedeni de aile içinde cinsel eğitiminin olmaması. Cinsel eğitim demek sadece seks demek değil. Ama bizim toplum böyle algıladığı için bu tarz konuları çocuklarıyla konuşmaktan kaçınır. Bundan dolayı ilk cinsel deneyimini yaşayan genç o zamana kadar kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışır. Tabi bu benim okuduklarımdan çıkardıklarım. İlişki sonrasında nasıl bir temizlik yapılması ve dikkat edilmesi gereken husuları bilmez. Kadınlarda kolay ve çabuk şekilde bakteri vajinadan içeri girer ve bu yüzden cinsel anlamda bence ilk deneyim sonrasında temizlik çok önemli. Aslında bu sadece ilk için değil ne zaman ilişkiye girerseniz girin yapılmalı.

İlişkiden sonraki 10 dakika içerisinde tuvalete çıkmak gerekiyor, en güzeli direk duşa girmek bence. Hemen genital bölgenin temizliği sağlanmalı. Saç başla yıkamakla uğraşamam diyorsanız en azından belden aşağısını yıkayın.

Bunun dışında günlük hayatımızda dikkat etmemiz gereken birkaç şey var ki bunları da göz önüne almak gereklidir. Bunun için en güzeli öncelikle "anneleri" daima dinleyin. Bunun dışında her zaman duyuyorsunuz günde en az 8 bardak gibi bol su için laflarını. Bunu kendime de diyorum. Bol bol su için. Bir zararı yoktur. Su sağlıktır. Su yaşamdır. Su hijyendir. Sistitken bakteriyi atmanızı sağlayacak, sistit değilken de giren birkaç bakteri varsa üremesine fırsat vermeden dışarı atacak. Yani aradaki dengeyi su içerek ve boşaltım yaparak sağlayacaksınız. Bu yüzden çişinizi tutmayın. Yeni güne başlarken yeni çamaşırınızla başlamayı unutmayın. Günlük ped kullanın, 2 saatte bir değiştirin. Çamaşırınızın nemli olması bakterinin yayılmasını kolaylaştırı. Bakteri ıslaklığı ve nemi sever.

Dışarıda wcye giderken dikkat edin. Ne kadar temiz olsa da eviniz gibi olmaz. Ayrıca genital bölge yakınlarındaki bacak kısımlarında genelde bakteriler cirit attığı için fazladan hijyen önlemi olarak wcde işiniz bittikten sonra o kısımları ama genital bölgeyi değil ıslak mendille silin. Daha sonra genital bölgeyi yıkadıktan sonra ıslak bırakmayın kesinlikle.

Bir de sistit olduğunuz zaman tuvalete çıktıktan sonra banyoya gidin. Sıcak su ile sabunla yıkayıp iyice kurulayın. Sıcak su daima kuku için önemlidir. Çamaşırınızın kuru olduğuna emin olun artı naylondansa pamuklu çamaşırları tercih edin.

Kadınlar için ayaklar önemlidir. Daima sıcak olmalıdır. Hemen sıcak su torbası yoksa kovaya sıcak su koyup ısıtmaya bakın. Ayrıca bu keyiflidir de.

Maydonoz suyunu deneyip işe yaradığını diyenler var. Maydonuzu cezvede kaynatıp ılık olarak içmek iltihabı sökmede yardımcıymış. Bir zararı olacağını sanmıyorum, dedikleri gibi de olabilir. Denenebilir.

Bunlar günlük yapılması gereken ve sistit sırasında yapılırsa iyileşmenize katkı sağlayacak önerilerdir. Zaten ertesi güne çok rahatlarsınız. Her şeyden önce sistit durumunda doktora gidip kültür tahlilini yaptırıp ona göre size bir antibiyotik verecektir. Tabi bakteriler antibiyotiklere karşı direnç sağlayabiliyorlar; kimi zaman sonra bu yüzden kendi direncimizi de oluşturabilmek önemli. Sağlığımızın tehlike sınırları içerisine girdiği zamanlarda - mevsim geçişleri, dengesiz hava koşulları, kış ayları gibi- bol bol vitamin almak özellikle C'yi, sebze meyve haşlanmış olarak tüketmek... Bunlar içimizdeki asker sayısını çoğaltacak ve hastalıklarda savaşmak için bölgeye yönlendirecek.

Her kişinin yapısı farklı olduğundan geçirecek, azaltmasına yardımcı olacak şeyler de farklı olacaktır. Kimisinin sıcak su ile geçerken kimisinin maydanoz suyu ile geçer. Kimisi de antibiyotik ile... Her şeyden önce tüm bunlar olmadan önlemi almaktır. Sağlıklı oyun değildir.

Peace...
Yorum Gönder