4 Eyl 2010

Mar AdentroRamon yatakta felçli bir halde yatmaktadır. Sadece yüzü geçmiş hayatından kalan normal parçasıdır. Çünkü artık kalbi bile eskisi gibi değildir. Hayatta mutlu olamadığına karar vermiş ve böyle devam etmenin hiçbir anlamını görememiştir. Ve onurlu bir şekilde son vermek adına ötanazi yapılmasını ister.

Bu yatakta aslında hayata espriyle yaklaşan adam çok tanıdık gelmişti ilk başlarda. Ama bir türlü çıkartamadım. Bu mimikler ve ağız... Evet bu her ne kadar birçok insan çirkin diye tabir etse de benim için gayet çekici olan Javier Bardem'di. İçimdeki Deniz (Mar Adentro)nun baş kahramanı olan Ramon rolüyle bence çok iyi bir oyunculuk sergiledi. Zaten Venedik Film Festivalin'de ikincilik ödülünü aldı ve Javier Bardem de en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Makyaj çok iyi yapılmış. Bir an tanıyamadım.

Ramon bir denizciydi ve ufak bir hata ile denize atlamanın bedelini özgürlüğünün vücuduna hapsedilmesiyle ödüyordu. Film boyunca bol bol Ramon'dan espriler duyuyoruz ve bir sahne dışında gözyaşları da akmıyor. Gülüyor ve kendinden, ne istediğinden emin. Ama mutlu değil. Her zaman demişim "Her gülen yüz mutlu bir kalbin simgesi" değildir. ( Bu laf bana ait değildir.)

Bu son arayışı için yardıma ihtiyacı vardır. Ötanazi önündeki yasal engelleri aşmak için avukatlık yapan Julia mı yoksa TV'de Ramon'u görüp hayatın güzelliklerini paylaşmak adına aslında kendi sıkıntılarını anlatan Rosa mı yardım edecektir? Öğrenmek isteyen filme buyursun...

Filmi izlerken bol bol kendimizden bir şeyler düşünüyoruz. "Hayat sadece hareket etmek mi?

Yaptığımız isyanlarla acaba şımarıklık mı yapıyoruz? Mutlu muyuz? Ya da daha kötülerini görüp mutlu olmak zorunda mıyız?" gibi filmin felsefesini yapıyoruz.

Bu arada bu film gerçek bir hikayeden uyarlama. Yandaki fotoğrafta sağdaki kişi bu olayın asıl ruhu. Sanırsam ölmeden önce çıkarttığı kitaptan filme uyarlandı. Olay ötanazinin savunuculuğunu yapmaktan çok daha öte. Benim kafama takılan; mahkeme kabul etmese de ötanaziyi yaptı. O zaman neden mahkemeyle zaman geçirdi? Aklıma bir sürü neden geliyor ve tahmin etmek zor gibi de değil gibi. Yaşarken ölmek mi ölüp özgürlüğe varmak mı?

Ve evet sonunda ağladım. Çünkü çok acıydı. Bu İspanyol filmi kaçmaz.

Aldığı ödüller

*2005 Altın Küre - En İyi Yabancı Film

* 2005 BFCA Award - En İyi Yabancı Film
* 2005 Bangkok Film Festival - En İyi Film & En İyi Aktör
* 2004 Venice Film Festival- Jüri Büyük Ödülü - Gümüş Aslan
* 2004 Venice Film Festival - En İyi Yabancı Film Ödülü
* 2004 Venice Film Festival - En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
* Volpi Cup - En İyi Aktör (Javier Bardem)
* Young Cinema Award (En İyi Uluslararası Film)
* 2004 European Film Award - En İyi Aktör & En İyi Yönetmen
* 2004 NBR Award - En İyi Yabancı Film
* 2004 Hollywood Film Festival - En İyi Avrupa Filmi
* 2004 ONDAS-Cinemania Award - En İyi Yönetmen
* 2004 SDFCS Award - En İyi Yabancı Film


Yönetmen: Alejandro Amenabar
Yılı: 2004
IMDB: 8.1


MAR ADENTRO
Yorum Gönder