10 Ağu 2010

Van Müzesi

Van'ın merkezinde bulunun Van müzesi'nde M.Ö. 5000 yılına kadar olan eserleri görebilirsiniz. Bu müze Türkiye'nin en büyük Urartu müzesi olmakla birlikte yine Türkiye'nin en büyük 23 müzesinden biridir. Pazartesileri hariç tüm gün saat beşe kadar açık. 

Gevaş'tan minibüse binmiş Van merkezde inmişiz. Müze yolunu tuttuk. Yol çalışması vardı. O karışıklık arasında orta çaplı gözüken bir bina çıktı. Ve müze binası...

Müze bahçe, arkeolojik eserler salonu ve iç avludan meydana geliyor. Bahçede Urartu döneminden kalma çivi yazılı büyük taşlar bulunmakta. Akkoyunlu ve Karakoyunlulara ait kitabeler ve mezar taşları var. Salona geçtiğimizde tarih öncesinden Urartu dönemi sonuna kadar elde olan eserleri kronolojik bir çizgide dizilmiş olarak görüyorsunuz. Birçok çanak, çömlek, kılıçlar, ev araçları, kişisel eşyalar bulunmaktadır. İç avluya geçince neolitik döneme ait kaya resimleri ve Urartu dönemine ait çivi yazılı kitabeleri görüyorsunuz. Tabi bunun yanında birçok kültürel eşyalar da bulunuyor. Yöreye ait kilimler, savatlar ve farklı medeniyetlere ait paralar ve yazılar da bulunmaktadır.

Kısacası, tarihi bir yolculuk yapıyor gibisiniz. Müzeleri seviyorum... Van'a yolunuz düşerse ziyaret edin derim. Zaten ulaşım olarak da çok basit.
Dostluklar...Yorum Gönder