13 Ağu 2010

Van Gölü değil Van Denizi


Van'a gidip de Van Gölü'nü ziyaret etmemek olmaz tabi. Yani Türkiye'nin en büyük; dünyanın ise kapalı ve sodalı olması bakımından da dünyanın 15. büyük gölü. Sıcak Van yazında göle girip sodanın tene faydasından yararlanmak güzel olurdu ama insanın hastalığı o zaman denk gelince benim gibi ayak sokmakla yetinirsiniz. Kardeşim iyi keyfini sürdü.

Şimdi bu göle yöre halkı göl demiyor, deniz diyor. Zaten görünce denizden farkı yok. Çok büyük... Çevresini arabayla gez gez bitmez. Bir de bu gölde tek yaşayan canlı "İnci Kefal Balığı"; onun da gözleri kör ve nasıl yaşayabildiği anlaşılmamış.

Tabi bunun efsanesi olmaz mı?! Herkesin bildiği Van gölü canavarı efsanesinin aslı neymiş?

"Van gölünde yaşayan asıl adıyla Canovan ilk 1993 yılında kendisini belli etmiş. Ve varlığı günümüze kadar sürmüştür. İnancı yani. O kadar çok konuşulmuş ki medyaya bile yansımış bu durum. 15 m uzunluğunda, sırtında sivri çıkıntıları olan tabirleriyle sevimli bir yaratıkmış. Zaman geçtikçe gördüğünü iddia eden çok kişi ortaya çıkmış. Bu kadar çok konuşulunca bilimsel ekip göndermişler inceleme üzerine ama sonucunda hiçbir şeye rastlamadıklarını bildirmişler. Bu olay anısına Gevaş merkezde Canovan ismi verilen bu canavar adına bir heykel vardır."

Şahsen daha güzel bir anıt beklerdim. İlk görünce dinozor sandım. Aklıma güleyim. O an düşündüğümde "Acaba dinozor müzesi falan mı var da heykel koydular." dedim. Gülmeyin lan.
Yorum Gönder