7 Ağu 2010

Halime Hatun Kümbeti - Van


Bugün, akşam üzerine doğru Halime Hatun Kümbeti'ni görmeye gittik. Gevaş'da kaldığımız için çok uzak değildi bize.

1335 tarihinde Emir İzzettin, kızı Halime Hatun için bu kümbeti yaptırmış. İki katlı orta büyüklükle bir yapı. Mezar kısmına merdivenle aşağı iniyorsun. Demirlik çıkıyor yarım kapı şeklinde. Öte tarafa geçilmiyor. Çok karanlıktı ve çantamda taşıdığım kalem şeklindeki lambamı çıkartıp içine baktık. Mezar taşını gördük. Zaten çok da büyük değildi. Ve cips atmışlardı içeri. :S

Üste boş bir alan vardı ama ne için yapılmış tam olarak çözemedim. İçinde uzun süpürge vardı :S Pencereler de güneşi alıp yansıtması için bir takım geometrik şekillerle yapılmış sanırım, öyle bir şey. Genelde zaten bu tarz yerlerde bu ışık olayına önem veriliyor.

Biraz kendi haline bırakılmış gördüm. Aslında biraz değil tamamen. Mezar taşları otların arasına gömülmüş ve bakımsızlıktan şekil şema değiştirmiş. Aslında bir restoreden geçmesi ve otların temizlenmesi gerek. Kendi haline bırakılan bu yerleri görünce sinirleniyorum. Halbuki bakım yapılsa ne kadar daha güzel olur. Van'ın geneli böyle biraz bakımsız. Olan şeylere değer verilmemiş. Gerçi Türkiye'nin neresinde tam olarak önem veriliyor ki. Üzücü bir durum.

Bu sene kesinlikle makine alabilmem lazım. Gene hiç yoktan iyidir. Bir iki anı. Olmayınca böyle. Her neyse...
Dostluklar...

Yorum Gönder