19 Tem 2010

2. TBMM - Ankara


Fotoğraf makinesiz bir gezgin olarak gezdiğim gördüğüm yerleri sadece kelimelerle anlatacağım. Şu an Ankara’da olduğumdan buradaki gezilecek yerlerle ilgileniyorum. Daha önce bulduğum yerlere tekrardan gittim çünkü üzerinden baya yıl geçmişti. 

İlk olarak 2. TBMM’yi dayımla ziyarete gittik. Dayım sara hastası olduğu için ücretsiz girme hakkı var. Refakatçı olarak yanındaki bir kişi de ücrete tabi olmuyor. Daha önce girişler ücretli değilmiş AKP dönemi bu değişmiş. Bir kişi için fiyat çok fazla değil; 3L. 18 Yaşından küçüklere ücretsiz. Müze kartı geçerli ve 18 yaşından büyük ama öğrenciyseniz para ödemek zorundasınız. Giriş parasına pek anlam veremedim. Bazı yerlerin içi çok ufak. Girip gezmen ve çıkman bir oluyor. Bakım, onarım falan için diyecekler ama ... Neyse.
2. TBMM çok büyük bir yapı değil. Sıcak bir yer. Üst katın ahşap olmasından dolayı yukarı çıkmak yasak. İnsanları taşıyamama ihtimali varmış. Odalarda camlar içinde birçok eşya var. Bir odada Celal Bayar’a ait eşyalar, bir odada da M. Kemal’a ait eşyalar bulunuyor. Bu arada Atatürk ne giyilmesi gerektiğini biliyormuş. Ayakkabıları çok şıktı. O döneme ait birçok eşya ve belgeler vardı. İnsan garip oluyor. Sonra asıl salona geçiyorsun. Tartışmaların yapıldığı, kararların alındığı, oylamaların yapıldığı… Önceden balmumu heykelleri varmış. Yine AKP dönemi kaldırılmış, nedense artık?! Çok gerçekçiymiş ve insan o an sanki o dönemde gibi hissediyormuş. Tabi buna arkadan verilen fon müziğinin de etkisi büyüktür. Kaldırılmasaydı keşke. Gezinirken kırmızı telefon şeklinde bir cihaz alabiliyorsunuz. Size rehberlik yapıyor. En son isterseniz ufak kağıtlara birkaç şey yazıp büyük cam kutunun içine notu atabiliyorsunuz. Herkesin gidip görmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bu ülkenin tarihinde önemli olaylara tanıklık etmiş bir yer.
Yorum Gönder